Prehranjevanje tako pri otrocih kot pri odraslih ni instant rešitev. Je prej tek na dolge proge. Vedno gre z roko v roki z dovolj kvalitetnega spanca in gibanjem na svežem zraku!
Zdravo prehranjevanje je način življenja. Freepik.com
Zdravo prehranjevanje ni nekaj, kar se bo prineslo želene rezultate, če se ga gremo občasno, na primer dva tedna pred začetkom vrtca in šole. Zdravo prehranjevanje je način življenja.
Predšolsko obdobje
Vrtčevski otroci in še posebej otroci do drugega leta nimajo izoblikovanega oziroma dozorelega imunskega sistema. Zato je predvsem v najmlajših jasličnih skupinah vedno veliko viroz in otroci si jih dobesedno podajajo med seboj ter so veliko bolni. Včasih zbolijo za več virusi hkrati ali pa se viroze vrstijo kar ena za drugo.
Skrb za zdravo prehranjevanje mamice v času nosečnosti in nato dojenja ter kvalitetno uvajanje goste hrane dojenčku in nato malčku so najboljša naložba v zdravje otroka za vse življenje.
PREBERITE TUDI: Ta živila kupujte bio oz. ekološka
Zdrava prehrana, kaj je to?
Osnova zdrave prehrane so sveža, sezonska in lokalno pridelana živila preverjene kakovosti. Če želite, da bo prehrana vaše družine zdrava, se izogibajte predelanim in predpripravljenim obrokom, instant kašicam z veliko sladkorja ter sladkarijam ter sladkorju v splošnem. Sladkor ni vaš zaveznik, ko govorimo o ustreznem imunskem odzivu že tako nezrelega imunskega sistema, sploh pa ni priporočljiv v času velike izpostavljenosti virusom.
Veliko gibanja
Drugi dejavnik, ki bo pripomogel k razvoju imunskega sistema vašega otroka, je veliko gibanja na svežem zraku. Privoščite si ga ne glede na vreme, ne glede na temperature. Saj veste, kaj pravijo? Ni slabega vremena, so samo “slabo” (vremenu neprimerno) oblečeni otroci.
Spanje
Tretji dejavnik, ki je tudi zelo pomemben gradnik imunskega sistema in posledično pozitivnem vplivu na zdravje, je spanje. Otroci - od malčkov do šolarjev - potrebujejo zdravo rutino in dovolj spanja. Veliko se spremeni z vstopom v vrtec, ki lahko povzroči večjo mero stresa, zato je pomembno, da odrasli otroku zagotovimo večerno umirjanje in dovolj kvalitetnega počitka.
PREBERITE TUDI: Kakšno hrano pripraviti otroku, ko zboli?

Petra Počkaj Rosa je avtorica tečaja 'Gremo za mizo – Uvajanje dojenčka v zdravo družinsko prehrano', sicer pa diplomirana biologinja in mamica sinu Danu in hčerki Ani Emi.
Vse izkušnje iz področja biologije, priprave hrane in uvajanja hrane svojima otrokoma je spravila na papir in nastal je program GREMO ZA MIZO, ki je namenjen vsem mamicam, ki šele iščejo svojo pot v uvajanje.
Od nekdaj je rada kuhala, pekla in ustvarjala, ni pa vedno rada jedla. Kot pravi, je: "Nočna mora vsakega starša neješč otrok." Zato želi s tečajem pomagati mamicam, da bo njihov otrok vzljubil zdravo prehrano.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zakaj imajo nosečnice željo po določeni hr...
Verjetno ste imeli nekoga v bližini ali pa ste bili vi nosečnica, ki bi lahko pojedla »tono« sladoleda, prigrizke kadar ...
6
Danes so na jedilniku šparglji
Šparglji so znani po svojem zdravilnem učinku. Preverite kuharske trike, ki jih morate poznati pri pripravi jedi iz špar...
5
Kako uvajamo sezonsko sadje pri dojenčku?
Uvajanje, sezona, sadja na pretek...moj otrok je pa še premajhen?
4
Z mozzarello do trdnejših kosti in boljšeg...
Mozzarella je zelo okusen in hranljiv sir, ki ga lahko uživamo samostojno ali pa z njim pripravimo slastne jedi, enostav...
3