|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako ukrepati ob smrkavem in zamašenem nosku?

P.R., 1.3.2023
Ko naši smrkavčki, posebej tisti najmlajši, potrebujejo nekaj dodatne pomoči pri lajšanju težav zgornjih dihalnih poti, jim lahko ponudimo varne in učinkovite rešitve iz sveta narave.

image
Pomoč iz narave, ko zamašeni noski povzročajo preglavice. (Foto: AdobeStock)
/11


Se svečke pod nosom lahko razvijejo v kaj resnejšega?

Običajno se prehladno obolenje začne prav z zamašenim nosom ali s tekočim izcedkom iz nosu. Če bolezen napreduje, se stanje lahko poslabša tako, da je sluz v nosu vedno bolj gosta, kar posledično otežuje dihanje in seveda spanje. Utrujen in razdražen otrok se ne počuti dobro, kar se prenese na vso družino.

Pri najmlajših otrocih se lahko pojavijo tudi težave s hranjenjem in dehidracijo, saj dojenčki še ne morejo dihati skozi usta. Zamašen nosek jim onemogoča, da bi istočasno dihali in se hranili, posebej, če se še dojijo ali pa so navajeni na dudo.

Da ne bi prišlo do resnejših zapletov, kot je vnetje srednjega ušesa, vnetje sinusov in okužba spodnjih dihal, je pomembno, da ustrezno ukrepamo že ob prvih znakih prehlada, pri tem pa si lahko pomagamo s fitoterapevtskimi pripomočki, ki so namenjeni otrokom.

 

Več je razlogov, zakaj se nos zamaši

Nos se zamaši zato, ker se vnamejo sluznice v nosu in sinusih. Sluznice natečejo, posledično pa se nosne votline tako zožijo, da nos postane neprehoden. Dihanje postane še bolj oteženo, ko se pojavi še nosna sluz.

Zamašen nos je skorajda obvezni spremljevalec prehlada oziroma vnetij zgornjih dihal, ki jih povzročajo rinovirusi. Slednji se zasidrajo prav v nosni sluznici, se tu razmnožijo in vnetje razširijo še na druga dihala. Zato je značilno tudi boleče grlo, kašelj in splošno slabo počutje.

Vnetje nosne sluznice lahko sprožijo tudi alergije, najpogosteje alergije na cvetni prah, hišne pršice, dlake domačih živali, in drugo. Simptomi stalnega alergijskega rinitisa ali občasnega senenega nahoda se razlikujejo od prehlada v tem, da zamašen nos spremljata predvsem kihanje in srbenje.

 

5 zlatih pravil ob prehladu in zamašenem nosku

S spodnjimi ukrepi lahko zagotovimo, da nosna sluznica ostane vlažna, kot takšna pa ima boljše pogoje, da se zoperstavi virusom, ki so se vanjo naselili.

  • Otrok naj popije čim več tekočine, najbolje tople napitke.
  • Večkrat na dan pomagamo otroku pri čiščenju nosa s fiziološko raztopino.
  • Otroku pomagamo pri izvajanju inhalacij.
  • Redno prezračujemo prostore.
  • Vlažimo zrak v prostorih. 

 

fitobimbi

 

Ko zamašeni noski ponoči ne morejo spati  

Težave z zamašenim nosom so najbolj mučne takrat, ko se otrok uleže in bi rad zaspal. Težje zaspi, ponoči pa se večkrat prebuja. Pomagamo mu tako, da vzglavje nekoliko dvignemo, da bo med spanjem lažje dihal. Če redno izvajamo zgoraj našteta zlata pravila, bo tudi spanec boljši, otrok pa se bo zbudil bolj spočit.

 

Najmlajši otroci potrebujejo dodatno pomoč pri čiščenju noskov

Mali otroci še ne znajo in ne zmorejo sami pravilno izpihati nosu, zato potrebujejo našo pomoč, da jim očistimo nosek, da bo ta bolj prehoden. Z rednim čiščenjem, najbolje pred vsakim hranjenjem in pred spanjem, tudi preprečimo sekundarne okužbe preostalih dihal in zmanjšamo tveganja za vnetja ušes.

Otroku večkrat dnevno v obe nosnici nakapamo sterilno fiziološko raztopino in nato izločke s sluzjo izčrpamo z aspiratorjem, ki je nežen do občutljive sluznice. Številni otroci imajo strah pred čiščenjem nosu, toda pomembno je, da jim na sočuten način razložimo, zakaj to delamo, ter smo pri tem mirni in vztrajni.

 

fitobimbi

 

Moč balzamičnih rastlin  

Eterična olja rdečega bora, evkalipta, bele jelke, ciprese, mirte, popove mete in sivke imajo ugoden učinek na zgornje dihalne poti, zmanjšujejo otekline sluznic v zgornjih dihalnih poteh, odpirajo nosne poti, ter pomagajo pri oteženem dihanju. Morda niste vedeli, da eterična olja veljajo za stara razkužila za zrak in površine.

 

Prva pomoč iz narave že od prvih mesecev dalje

Naravna lekarna Fitobimbi združuje nabor naravnih izdelkov, primernih tudi za najmlajše uporabnike, od prvih mesecev dalje, ki blažijo težave povezane z zgornjimi dihalnimi poti.

 

fitobalm 

 

Kot nepogrešljivega velja omeniti FITOBALM balzamični GEL:  

  • Vsebuje visoko prečiščena eterična olja rdečega bora, mirte in bele jelke ter mandljevo in ricinusovo olje.
  • Nanesemo ga na prsni koš ali hrbet in nežno zmasiramo v kožo.
  • Ne vsebuje kafre, mentola, vazelina in smol, zato je prijazen do otroške sluznice in kože.

Ob tem priporočamo, da zrak v otroški sobi in v ostalih prostorih osvežite in prečistite s FITOBALM VAPOR kapljicami za prostor: 

  • Vsebujejo visoko prečiščena eterična olja poprove mete, evkalipta, bora in navadne jelke.
  • Nekaj kapljic kanemo v vlažilec zraka, razpršilec ali v posodico, ki jo z nekaj vode položimo na radiator v otroški sobi in v drugih prostorih.

Za popoln učinek pa priporočamo, da otroku, staremu 6. mesecev in več pripravite naravni pripravek FITOBALM SUFFUMIGI kapljice za inhalacije: 

  • Vsebujejo visoko prečiščena eterična olja peščenega smilja, rdečega bora, ciprese in sivke.
  • Odmerek iz navodil kanemo v pol litra vroče vode. Da balzamična para med vdihavanjem ne bi uhajala, damo otroku na glavo brisačo, ki pokrije tudi inhalator. 

 

fitobimbi

 

Otroškim noskom moramo posvetiti posebno pozornost in jim ponuditi ustrezne naravne pripravke, ki so prilagojeni občutljivi nosni sluznici, na varen način odpirajo prehodnost nosa ter hkrati lajšajo težave z zgornjimi dihalnimi potmi. Tako bodo otroci tudi bolje spali, starši pa bomo pomirjeni, da je z našimi smrkavčki vse v redu. 

Promocijsko sporočilo

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako poskrbeti za boljšo koncentracijo pri...
Tudi z eteričnimi olji lahko okrepite otrokovo odpornost in izboljšate koncentracijo. To pride prav še posebej v jesensk...
4
Ideja za ustvarjanje: Ježkova družina
Ni prave jeseni brez ježkov. Vzemite si čas za ustvarjalno urico in ustvarite prikupno ježkovo družinico. Navodila najde...
4
Mame mislimo, da moramo vse same: pa je to...
Bil sem sama. Vse sem počela sama, ker sem LAHKO. A ni bilo tako zabavno, kot sem mislila, da bo. Vsega nisem storila do...
4
BLOG: Prvič v vrtec - Mamini strahovi
Kot novopečena mamica se moram z vpisom otroka v vrtec soočiti z ločitvijo od svoje malčice. Njenega odhoda v vrtec se p...
4



Pozor: Čevlji z lučko v podplatu so lahko ...
Otroci obožujejo čevlje in športne copate, ki jim utripajo lučke v podplatih, medtem ko hodijo, vendar pozor: starši mor...
Škrlatinka: Otrok jo lahko preboleva večkrat
Škrlatinka je nalezljiva bolezen, za katero zbolijo največkrat otroci. Za razliko od drugih otroških bolezni, pa lahko z...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?