|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Igrajmo se

Spodbujajmo branje
Za predšolske otroke je stik s knjigami zelo pomemben. Starši lahko pomembno vplivate na otrokovo doživljanje knjig. Prebiranje pravljice za lahko noč naj vam bo v veselje. Vživite se v zgodbe in ustvarite prijetno atmosfero. Knjige krepijo otroku besedni zaklad in domišljijo, razširjajo obzorja in prinašajo nova znanja. Branje knjig je bistvenega pomena za nadaljnjo uspešno učenje. Preko knjig otroci prepoznavajo črke, pisano besedo in bralne tehnike. Zato poskrbite, da bo otroku na voljo bogata izbira slikanic, kartonk, knjig in otroških revij tudi preko dneva. Pogovarjajte se z njim o prebranem. Sprašujte ga o zgodbi in o ilustracijah in pustite otroku, da sam nadaljuje ali obnovi zgodbo. Naj vam ne bo odveč prebirati iste zgodbe znova in znova, če si otrok to želi. Uživajta!

Gremo na igrišče
Del dneva lahko z otrokom preživite tudi na igrišču. Vendar morate biti, da so igrala varna. Na igriščih veljajo določena pravila. Otroka mora imeti na očeh vedno odrasla oseba. Bodite pozorni, da vaš otrok na igrišču ne bo poškodoval drugega majhnega otroka. Ponavadi so sicer igrala razporejena po starostnih skupinah, a se kak mali nadebudnež lahko hitro prikrade k starejšim otrokom.
Bodite pozorni tudi na podlago igral. Če bo otrok plezal in obstaja možnost, da pade, ga bodo na primer asfaltna tla mnogo huje poškodovala kot pa travnata. Zato otroku pomagajte izbrati igralo s čim mehkejšo podlago. Prav tako dobro poglejte, ali so vsa igrala dobro pritrjena v tla. Če niso, se jih raje izogibajte, saj otroka lahko hudo poškodujejo.

Pospravljanje kot del igre
Značilno vedenje triletnika med igro je razmetavanje igrač, kjer vsako samo bežno ošvrkne, potem pa jo zamenja z drugo, igra v polnem pomenu besede pa ne steče brez pomoči odraslega ali starejših otrok. Takšno vedenje kaže, da ima otrok potrebo po igri, ne ve pa še prav dobro, kako bi igro izpeljal oziroma kaj bi počel z igračami. Zaradi vsega vznemirljivega se ne more osredotočiti in zato ga zanimanje za igro mine, še preden se je sploh začel igrati.

Majhni otroci nimajo potrebe po redu med igračami, še več, reda in nereda sploh ne ločijo. Za otroka pa je zelo pomembno, da se ločevanja med obema vendarle nauči. Če bi otroka radi naučili reda, mu morate dovoliti, da ustvari nered. Pospravljati tako kot odrasli ne znajo, ker sploh ne vedo, kaj želite od njih. To razumejo šele približno od četrtega leta naprej. 
Pospravljanje naj bo del igre. »Dajva vse igrače v to škatlo.« Pri treh letih mu boste morali potrpežljivo pomagati, da bo po igri spet vzpostavil red med igračami. Triletniki zelo radi sodelujejo, razen če so že preveč zaspani ali lačni. Naj postane pospravljanje ritual pred spanjem. Seveda je za učenje reda pomembna doslednost staršev.

Preveč igrač?
Igrače se nabirajo iz leta v leto in kmalu jih je preveč. Ko začnete pripravljati odvečne igrače, da bi jih komu podarili ali vrgli proč, se otrok lahko oglasi in vam to prepreči. Ne glede na to, da je igrača pokvarjena in da je ni niti od daleč pogledal že dobro leto, vas bo morda prepričeval, da jo obdržite. In to se bo ponavljalo vsakokrat, ko boste kaj prijeli v roke.

Svet triletnika je pravzaprav v primerjavi z vašim zelo majhen. In velik del tega zavzemajo igrače. Zato je otrok navezan nanje, čeprav se že dolgo ni spomnil na tisto, ki jo želite odstraniti. Nekateri so na igrače celo tako navezani, da si mislijo, da bodo naslednji »v vrsti za odpis« kar oni. Otroku prijazno pojasnite, da se moti in da mu ne želite narediti nič žalega, pač pa da želite narediti le nekaj prostora za nove igrače, ki jih bo sčasoma dobil. To bo pospešilo otrokovo logično sklepanje. Prav tako otroka poučite o nevarnosti polomljenih igrač, saj se bo tako lažje ločil od njih. Otroka spodbudite, da bo sam izbral igrače, ki se jim bo odrekel.   Otrok in šport Ta starost je primerna za prve otrokove korake v svet športa. 3-letniki so povečini že dovolj samostojni, da jih lahko starši pričnejo vključevati v športno-rekreativne dejavnosti izven vrtca. Otrokov telesni, mentalni in socialni razvoj mu namreč omogoča, da že razume in izvede osnovne naloge po navodilih pedagogov in športnih učiteljev. Med najprimernejše dejavnosti za 3-letnike zagotovo sodi  splošna vadba ali modernejše »gibalna abeceda«, vsem dobro poznana kot »splošna telovadba«. Vsem izrazom pa je skupna aktivnost, ki je usmerjena v širino in ne v globino spoznavanja športov. Osnovni namen programov gibalne abecede je ta, da otrok vsako učno uro spoznava in nadgrajuje elemente naravnih oblik gibanja, elementarnih iger, gimnastične abecede, plesnih korakov, …
Za triletnike je pomembno, da se z njim začne ukvarjati poleg staršev tudi strokovnjak - športni pedagog. Ker pozna prave metodične in didaktične pristope, bo znal doseči pravo ravnovesje med časom vadbe in odmori.
Za starše pa naj velja predvsem to, da se z otrokom gibljejo in uživajo v preprostih športnih aktivnostih, kamor naj sodijo sprehodi v naravo, obiski otroških igrišč, pozimi igre na snegu, sankanje in zimski sprehodi, poleti pa igranje v vodi. Za vse ostalo bo še dovolj časa, kajti v tem obdobju je pomembno, da otrok pridobi pozitiven odnos do športa in gibanja nasploh. To bo najboljša popotnica za kasnejša leta!

Preberite še

Razvojni mejniki
Prehrana
Zdravje in nega
Spanje
Igrajmo se
Dobro je vedeti