|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje in nega

Sistematski pregled
Predšolski otroci so na sistematski pregled vabljeni pisno na domači naslov ali so nanj naročeni ob predhodnem sistematskem pregledu. Pri treh letih boste ob vabilu na pregled nekateri starši prejeli še slike predmetov in živali, ki so na tablici za kontrolo vida, tako da bodo ob pregledu otroku znane. Namen sistematskih pregledov je spremljanje rasti in razvoja, ugotavljanje telesnega in duševnega zdravja s ciljem zgodnjega odkrivanja bolezni in motenj, da bi tako dosegli možnost zgodnjega ukrepanja, zdravljenja in rehabilitacije. Prav tako je namen sistematskega pregleda odkrivanje neugodnih socialnih dejavnikov in nezdravih življenjskih navad v družini ali v okolju, v katerem otrok živi. Pregledi v predšolskem obdobju so pri starosti treh in petih let.

Sistematski pregled v starosti treh let je sestavljen iz klasičnega zdravniškega pregleda, kot ga že poznate (razgovor; meritve teže, dolžine, obsegov; klinični pregled), otroku bodo izmerili tudi krvni tlak, preverili vid (slike predmetov in živali), pregledali kri in urin ter blato. Del pregleda je tudi pregled pri psihologu, ki je namenjen odkrivanju morebitnih otrokovih težav in ugotavljanju vzrokov le-teh. 

Strah pred zdravnikom
Nekateri otroci pa se zdravnikov bojijo. Verjetno imajo v spominu kakšno neprijetno izkušnjo. Morda ne z zdravnikom, pač pa kakšno nesrečo, po kateri so morali iti k zdravniku, ali pa kakšno bolezen, pri kateri so se počutili slabo in ste jih odpeljali k zdravniku. Pravzaprav jim ni neprijetno zaradi zdravnika, ampak zaradi stanja, ki jih je pripeljalo tja. Vendar sami tega še ne znajo razločiti.

Preden boste zdravnika prihodnjič obiskali, otroka pripravite na to. Natančno mu povejte, kako bo potekal obisk in kaj natančno se bo dogajalo. Ne pozabite poudariti, da boste šli tja zato, da se bo otrok bolje počutil. Preberite mu kakšno slikanico, v kateri nastopajo zdravniki.
Morda bo otrokov strah razblinila igra, v kateri boste vi ali pa on zdravnik. Naj oskrbi svoje igračke, ki so domnevno zbolele. Tako boste morda opazili, česa se pri zdravniku tako zelo boji, saj bo to v igri natančno ponazoril. Prav tako se sprehodite mimo zdravstvenega doma in opazujte dogajanje. Otrok bo videl, da se pri zdravnikih ne dogaja nič dramatičnega. Če pa strah še vedno ne popusti, govorite s svojim pediatrom. Morda se lahko z otrokom nekajkrat tja odpravita le na obisk, na kratek razvedrilni pogovor, ki ne bo obsegal pregleda.

V »boju« proti strahu pred zdravnikom pomagajo slovenski študentje medicine po zgledu kolegov iz tujine, in sicer s projektom Medimedo. Otrokom od 3. do 6. leta predstavijo delo zdravnika na prijazen način. Zbolijo otrokove igrače, ki jih nato skupaj pozdravijo. Otrokom se tako ni treba bati, da bi bili sami pregledani in lahko sproščeno sodelujejo pri igri. Ob tem je glavno vodilo zdravnikov, da se otroci aktivno vključijo v sam pregled bolne igrače. Vse lahko vprašajo, vsega se lahko dotaknejo, poskusijo, kako deluje stetoskop, merilec tlaka. Otroci bodo videli, da so zdravniki prijazni ljudje, ki jim želijo pomagati.

Zobje
Pri 3. letih so otroci deležni sistematskega pregleda ustne votline. Cilj pregledov je povprašati o splošnem zdravstvenem stanju in dejavnikih tveganja, katerim je bil otrok izpostavljen v času pred, ob ali po rojstvu, ugotoviti stanje zob in ustne votline ter svetovati glede prehrane in ustne higiene.
Pred 3. letom je za zdravje zob in ustne votline najbolj pomembna prehrana. Higiena, ki je v tem obdobju namenjena vzgoji za zdrave navade, pa naj bo otroku približana na igriv in zanimiv način. Po 3. letu higiena pridobiva svoj pravi pomen. Otrok je motorično vedno bolj spreten in veliko stvari želi opraviti sam. V tem času mu tudi izrase že vseh 20 mlečnih zob. Zobe umivajte zjutraj in zvečer. Spodbujajte otroka, naj si zobe najprej umije sam, potem pa sami dokončajte delo v ustih. Izbira zobnih ščetk za otroke je ogromna. Izberite tako, na kateri je točno napisano, za katero starost je primerna. Ker so izdelki za otroke pod strogim nadzorom, ste lahko prepričani, da so navedbe na embalaži zanesljive. Zobna pasta do 3. leta starosti ni nujno potrebna. Kadar se uporabi zobna pasta prej, še preden zna otrok izpljuniti, naj se uporabi pasta brez fluora. Količina zobne paste na ščetki naj bo v velikosti grahovega zrna.
Po 3. letu pripeljimo otroka k zobozdravniku na pregled vsakih šest mesecev, tudi če se nam zdi, da ni nič narobe. Zobozdravnik bo tako lahko izvajal preventivne ukrepe: zalivanje globokih jamic na kočnikih ter po potrebi premazal zobe s fluoridnimi preparati in zmanjšal možnost nastanka zobne gnilobe.

Preberite še

Razvojni mejniki
Prehrana
Zdravje in nega
Spanje
Igrajmo se
Dobro je vedeti