Bliža se prvi september, prvi šolski dan. Vzemimo si čas in skupaj z našim šolarjem obnovimo in nadgradimo eko obnašanje doma in v šoli.
Varčevanje s papirjem
- Prav je, da šolarja opomnimo, da naj piše in tiska na obe strani papirja, tako znižamo porabo papirja kar za polovico.
- Na prvem roditeljskem sestanku se pozanimajte kdaj bo šola organizirala akcije zbiranja starega papirja, reklam in časopisov. Skupaj z ostalimi starši sodelujte pri organizaciji zbiranja izrabljenih baterij, sijalk in mobilnih telefonov.
- Knjige, ki ste jih že prebrali in za vas niso več uporabne podarite prijateljem, knjižnici, vzgojno – izobraževalnim ustanovam. Ne mecite jih v smetnjake.
- Kupite šolske zvezke, ki so narejeni iz recikliranega papirja.
Nakup šolskih potrebščin
- Na začetku šolskega leta se naročite na učbeniški sklad. Večina šol omogoča izposojo rabljenih učbenikov. Privarčevali boste denar in drevesa.
- Pred nakupom šolskih potrebščin preglejte stare zaloge barvic, voščenk, svinčnikov, ravnil. Dokupite lahko posamezne barve.
- Šolar naj uporablja pisala, ki jih lahko ponovno napolnite in do okolja prijazne navadne svinčnike.
- Zvezke in učbenike zavijte letos v papir iz revij. Vaš šolar ima zagotovo posterje najljubših izvajalcev in priljubljenih živali. Zakaj bi ležali nekje na kupu papirja, če lahko krasijo šolarjeve zvezke? Tako vam potrebščin ne bo potrebno ovijati v plastične ovitke in folije, ob koncu šolskega leta jih odložite v star papir. Tudi nalepke lahko izdelate sami, prilepite jih z navadnim lepilom.
- Spodbudite vodstvo šole in učiteljico naj prične z ekološkimi ukrepi. Otroci imajo lahko lasten vrt na šolskem dvorišču, vključite se med eko detektive in ne pozabite na okoljsko vzgojo tudi doma.
- Pozanimajte se ali vodstvo šole sodeluje pri zelenih javnih naročilih za živila. Z uvajanjem ekoloških živil v šolske obroke se učenci naučijo skrbeti za čisto okolje, pitno vodo in svoje zdravje. Ekološka živila so didaktični pripomoček za učenje trajnostnega razvoja.
Odgovorno ravnanje z energijo
Brez računalnikov, mobilnih telefonov, predvajalnikov, igralnih konzol naši šolarji ne znajo več živeti. To je del njihovega vsakdana. Prav je, da se že zgodaj zavejo smotrne in zmerne uporabe le-teh.
- Pogovorimo se o tem, da sijalke in baterije ne sodijo v navadne zabojnike za smeti, temveč v posebne, označene zbiralnike. Baterije vsebujejo zelo strupene snovi, ki so okolju, ljudem in živalim nevarne.
- Kupujmo baterije, ki jih lahko ponovno napolnimo, privarčevali bomo denar in ohranili okolje.
- V svetilkah uporabljajte varčne sijalke, pozanimajte se kako je z uporabo sijalk v šoli. Šolarja naučite, da naj za seboj ugaša luči in se čim več uči pri dnevni svetlobi. Prihranili boste tudi na družinskem proračunu.
- Tudi doma naj velja zlato pravilo ugašanja računalnika, monitorja in tiskalnika.
- Mobilni telefon izključite iz omrežja, ko se napolni. Tudi polnilec izključite iz električne napeljave. Ne pozabite na električne vampirje.
Mobilnost
S starši otrokovih sošolcev se dogovorite za izmenično dostavo v šolo in na popoldanske aktivnosti. Prihranili boste na času in denarju, tudi okolje vam bo hvaležno.
Svojega šolarja vzpodbujajte, da uporablja javni prevoz, kolo ali da hodi peš.
Jutranje kolesarjenje do šole po urejeni kolesarski stezi ali sprehod do šole je tudi koristna in prijetna rekreacija.
Pred prvim šolskim dnem ponovite in se naučite pravil varnega obnašanja v prometu.
Pomnite: zgledi vlečejo – v knjižnico, pošto ali trgovino se odpravite peš ali s kolesom s seboj vzemite šolarja in tako izkoristite čas za druženje in rekreacijo.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Odstranjevanje madežev na naravni način
V priročniku EKO nasveti za vsak dom smo preverili, kako brez kemije in na povsem naraven način odstraniti celo paleto m...
4
Oljčno olje
Varovalne učinke oljčnega olja pripisujejo visoki vsebnosti biofenolov (imenovanih tudi polifenoli), v deviškem oljčnem ...
3
Česen pomlajuje in zavira nastanek raka!
Česen je ena najstarejših kulturnih rastlin, ki se že štiri tisočletja uporablja ne samo kot začimba pri jedeh, temveč t...
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2