Ste vedeli, da je zadušitev s hrano ena najpogostejših nevarnosti za otroka? Zadušitev je še posebej pogosta pri otrocih do četrtega leta starosti. Katera hrana pomeni največjo nevarnost za zadušitev otrok?
Med leti 2001 in 2009 so starši več kot 16.000 otrok, mlajših od 14 let, zaradi zadušitve s hrano (običajno bonbonom) poiskalo pomoč na urgentnih oddelkih ameriških bolnišnic, kaže raziskava, ki so jo opravili tamkajšni raziskovalci. Število vseh, ki so se davili zaradi tujka v dihalni poti, je bilo več kot 12.000. Raziskovalci so ugotovili, da največjo nevarnost za zadušitev predstavljajo bonboni, predvsem trdi, podobno nevarni pa so še meso, kosti ... Med najnevarnejša živila poleg trdih sodijo še tista, ki so podobne oblike kot sapnik, denimo koščki hrenovk, in tista, ki jih je težje žvečiti: sadje, zelenjava. Tudi prigrizki, ki jih otroci zaužijejo v večji količini (semena, oreščki), so nevarni.
PREBERITE TUDI: Kako pravilno narezati grozdje, da preprečite zadušitev?
Nasveti za starše
- Kadar vaš otrok je, bodite v njegovi bližini.
- Upoštevajte, da majhni otroci še nimajo vseh zob, zato hrane ne morejo temeljito prežvečiti, kar lahko privede do zadušitve z večji kosom neprežvečene hrane. Hrana mora biti narezana na čim manjše koščke.
- Majhni otroci so med jedjo pogosto nemirni in grižljaji jim zlahka zaidejo v dihalne poti. Malček naj med jedjo sedi pri mizi in ne s polnimi usti teka naokrog.
- Nikoli ne dajajmo otrokom hrane med vožnjo: še zlasti ne bombonov, oreščkov, žvečilnega gumija.
- Tudi med športnim udejstvovanjem naj ne žvečijo, ne ližijo bombonov in ne jejo!
- Starejše otroke opozorite, da mlajšemu ne smejo dati nobene hrane brez vašega nadzora, še posebej ne bonbonov, oreščkov ali lizik.
- Otrokom, mlajšim od pet let, ne dajajte oreščkov, ker se jim lahko orešček zaleti in po sapniku potuje do pljuč.
- Plastične vrečke, v kateri ste imeli hrano, so za otroke, mlajše od dveh let, prav tako zelo nevarne.
PREBERITE TUDI: Te postopke oživljanja mora poznati vsak starš!
V videu zgoraj si lahko pogledate praktični prikaz, kako pomagati otroku (ali odraslemu), ki se začne dušiti s hrano ali kakšnim drugim tujkom, ki mu je zašel v sapnik.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kravje mleko za dojenčka: da ali ne?
Čeprav je bilo že veliko povedanega in zapisanega, a še vedno tema o kravjem mleku za dojenčke odpira marsikatere polemi...
10
Moška plodnost: 8 živil za več spermijev
Zdrava hrana in zdrav način življenja sta ključna za povečanje plodnosti, tako pri ženskah kot pri moških. Da bi spodbud...
4
Kdaj otroku ponuditi ribe in ostalo morsko...
Poletje je tu in že nam diši morska hrana. Kdaj in kako ponuditi takšne specialitete dojenčku?
4
Ali pivo res povečuje količino mleka?
Ali drži, da lahko s pomočjo piva povečamo količino mleka pri dojenju? Če to drži, kako dobro je sploh pitje piva za doj...
4