V tokratnem receptu tedna smo preverili, kako iz spodnjega dela glavnate solate, ki po navadi pristane v košu, vzgojiti novo glavo solate.
Spodnjega dela solate nikar ne zavrzite, četudi ni užiten.
Ali ste vedeli, da lahko v kuhinjskem vrtnarjenju brez odpadkov uporabite tudi spodnji del glavnate solate?
V odličnem priročniku Naj zraste spet, ki ga je napisala Katie Elzer-Peters in je izšel pri Mladinski knjigi, je avtorica opisala postopek, pri katerem boste po novem spodnji del glavnate solate, ki po navadi pristane v košu za biološke odpadke, vzgojili nove solatne liste za novo poletno solato ali morda solato na otroški način.

Ta trik se obnese z vsemi vrstami solate
Kot piše Elzer-Petersova, se za ta odličen kuhinjski in vrtnarski trik enako dobro obnesejo tako sorte z zelenimi in rdečkastimi listi, ledenka, berivka ter štrucarica kot mehkolistne in krhkolistne solate. Vse bodo rasle skoraj same od sebe. In to tudi, če boste v večji posodi gojili več glav hkrati.
PREBERITE TUDI: Shranjevanje paradižnikovega semena
Pri nakupu solate zato bodite pozorni, da boste kupili solato s čim bolj nepoškodovanim spodnjim delom. Še bolje pa je, če ima tudi korenine. Ko jo boste posadili v vodo, se solata morda ne bo ukoreninila, vsekakor pa lahko pričakujete, da bo zraslo precej novih listov. Ti bodo morda nekoliko manjši od listov prvotne glave, vendar še vedno dovolj veliki za sendvič ali solato.
In še opozorilo: Včasih spodnji del solate v kozarcu začne gniti. Če se to zgodi, rastlino zavrzite in poskusite z drugo znova.

In kako vzgojiti novo solato v vodi?
1) Potrebujete širši kozarec ali posodo (najbolje, da je steklena), čist in oster nož ter po potrebi tudi zobotrebce.
2) V širši kozarec ali stekleno posodo nalijte približno tri centimetre vode, ki jo po posaditvi solate redno menjajte vsakih nekaj dni.
3) Glavo solate odrežite tako, da vam ostane približno šest do sedem centimetrov dolg spodnji del.
PREBERITE TUDI: Kako iz kuhinjskih ostankov ustvariti rastline?
4) Če ne želite, da se solata dotika dna posode (tako lažje požene korenine in kasneje zgnije), na polovici odrezanega kosa v krogu zapičite tri do štiri zobotrebce, ki bodo služili kot nekakšno stojalo.
5) Solato položite na dno posode (ali jo z zobotrebci naslonite na dno posode), tako da bo v vodi le približno dva do tri centimetre odrezanega dela.
6) Posodo s spodnjim delom solate postavite na svetlo mesto, vendar ne direktno na sonce. Čim več svetlobe bo imela rastlina, tem dlje bo uspevala ter večje in okusnejše liste bo imela.
Vse recepte tedna najdete tudi v naši rubriki Recepti, kjer lahko z nami podelite tudi svoje kuharske specialitete in tako pomagate staršem, ki so ostali brez kuharskih idej.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kravje mleko za dojenčka: da ali ne?
Čeprav je bilo že veliko povedanega in zapisanega, a še vedno tema o kravjem mleku za dojenčke odpira marsikatere polemi...
6
7 odličnih sladolednih lučk za najmlajše i...
Vroči poletni dnevi kličejo po ohladitvi in zagotovo bi za ohlajanje vsi najraje izbrali sladoledne lučke. Preverite sed...
5
4 preprosti recepti za zdrav domač sladoled
Sladoled obožujemo odrasli, nad njim pa so še posebej navdušeni naši malčki. Poiskali smo nekaj zdravih različic prepros...
5
Uvajanje: S čim pričeti?
Zelo pomembno je, da pričnemo z uvajanjem sezonske hrane, lokalno dostopno hrano, saj je takšna hrana bogatejša s hranil...
5