Otrokov razvoj: Odnos do vrstnikov
Vrstniki postajajo vse bolj pomembni …
Težko opredelimo, ali se osemletnik še vedno rad igra z igračami ali se raje druži z vrstniki; odvisno od otroka. Nekateri osemletniki še vedno radi pobegnejo v svet iger z avtomobilčki, osemletnice se še vedno rade igrajo z dojenčki, pa vendar ni v razvoju otroka to nič posebnega. Bolj je to odvisno od temperamenta otroka, dinamike odnosov v družini, dejstva, ali je otrok deležen dovolj pozornosti, itd. Če dobi dovolj pozornosti, se bo raje posvečal skupnim družinskim dejavnostim, sicer pa je večja verjetnost, da se bo umikal v domišljijski svet igrač, računalnikov, televizije ipd.
Vrstniki postajajo otroku vse bolj pomembni in vedno več prostega časa želi preživeti z njimi. Združite prijetno s koristnim. Namesto posedanja doma pred računalniškimi igricami, zberite zunaj ekipo vrstnikov in jih naučite kakšno igro, ki ste jo vi igrali v mladih letih. Se še spomnite 'med dvema ognjema' ali igre 'slepi kozel'?
Kaj si mislijo drugi?
Med 8. in 12. letom, pa začne otroka bremeniti tudi mnenje drugih; svoje poglede začenja razumevati skozi poglede drugih, podobo o sebi pa skuša ustvariti tudi skozi pogled drugega. Otroku naenkrat ni več vseeno, kaj si mislijo o njem. Tukaj je osnova za prijateljstvo resnični odnos na ravni »dati-vzeti«, kar pomeni, da otrok vidi človeka kot nekoga, ki pomaga drugemu človeku in v ospredje pride zaupanje. Pri tej stopnji lastne refleksije je še vedno v središču on sam, vendarle pa mu je pomembna notranja izkušnja (dati-vzeti). Torej, prijatelji so tisti, ki jim zaupa.
Preberite še
Razvojni mejniki
Odnos do vrstnikov
Prehrana
Zdravje in nega
Otrok in šport
Dobro je vedeti