|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Otrok in šport

Gibalno motorični razvoj
Gibalna motorika osemletnikov je zelo podobna motoriki sedemletnikov, vendar na vseh naštetih področjih bolj napredujejo, ker je otrok telesno bolj razvit. Bolj ko boste aktivni z njim, boljši bo njegov telesni razvoj in rajši se bo ukvarjal s športom.
Do sedaj tudi ni bilo večje razlike v gibalnih sposobnostih med spoloma. Sedaj pa se začenja razločevanje zaradi spremenjenega telesnega razvoja. Tako se deklice bolj navdušujejo nad aktivnostmi, kjer pride do izraza njihova prirojena gibljivost, smisel za ritem in glasbo, estetsko gibanje. Zato se rade vključujejo v balet, ritmično gimnastiko, gimnastiko, plavanje – skratka bolj se usmerjajo v estetske športe, zelo rade pa imajo tudi športe, kjer se družijo z živalmi. To je predvsem jahanje. Ravno tako pa se vključujejo v igre z žogo, smučanje, sabljanje, borilne športe, športno plezanje itd.

Fantje se bolj zanimajo za igre z žogo, borilne športe, športe z loparji (tenis, badminton, namizni tenis), hokej, kolesarjenje, športno plezanje, veslanje – bolj »moške« športe, kjer pride do izraza moč, ki jim je prirojena spretnost. Vendar pa je vse to seveda odvisno tudi od družine, okolja, v katerem otrok živi, ter od tradicije kraja ipd.

Ne le šport, predvsem športna vzgoja
Šport sam vpliva na to, da se otroci trudijo tudi na drugih področjih, če jih seveda znamo tako vzgajati in voditi. Tu je zelo pomembna pohvala za trud, spodbuda in določitev krajših ciljev. Saj imajo tudi odrasli športniki med enimi in drugimi olimpijskimi igrami razna tekmovanja, da imajo bližnje cilje ter da je motivacija stalno prisotna. Dobri športniki so običajno tudi dobri učenci.

Vloga staršev je pri vzgoji otrok izrednega pomena in ravno tako tudi v športu. Če se starši z otroki že v predšolskem obdobju ukvarjate z njimi na športnem področju – najprej preko igre sami z njimi,  kasneje pa ga vključite v kakšno društvo ali klub in otroka ne silite s športom, ki otroku ne odgovarja, ampak odgovarja vam, če boste otroka stalno spremljali in mu povedali, da ga je bilo lepo videti, kako se je potrudil in vajo dobro izvedel, bodo otroci z veseljem aktivni. Če pa otroka samo pošljete oz. zapeljete na trening, sami pa se odpeljete po opravkih in zopet pridete otroka samo iskat, ne vidite pa njegovega napredka in igre, se z njim ne pogovarjate o treningu in tekmi, bo tak otrok kmalu odnehal oz. ne bo zainteresiran za aktivnosti.

In če otrok ne kaže zanimanja za nek šport, bo morda bolj zainteresiran za drugega. Pojdite z njim na sprehod, v hribe, … morda pa bo to druženje v naravi in z naravo spodbudilo otroka, da bo postal planinec. Z otrokom se morate o tem pogovoriti in z njim biti tudi aktivni. Če je oče še tak nogometni navdušenec in spremlja nogomet samo preko TV-ekranov, otrok ne bo navdušen aktiven igralec, ampak bo tudi on »vse vedel kako in kaj« o igri le iz naslanjača.
Nadarjenost se pokaže lahko že zgodaj, lahko pa šele kasneje. Že pri predšolskem otroku se vidi, ali je gibčen, spreten, močan, odločen, zainteresiran za gibanje. Zato ga je potrebno spremljati in navdušiti za aktivnosti, za katere kaže nagnjenja. Zelo gibljiva deklica se bo verjetno navdušila nad baletom ali gimnastiko, spretni in močni ter odločni dečki pa verjetno za hokej ipd.

Preberite še

Razvojni mejniki
Odnos do vrstnikov
Prehrana
Zdravje in nega
Otrok in šport
Dobro je vedeti




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?